Unsplashed background img 1

Kaynak Fikstürü Nedir?

Montajı zor ve karmaşık parçaların seri bir şekilde kaynak ve punta yapılmasına imkan sağlayan sisteme kaynak fikstürü denir.

Kaynak Fikstürü Nerelerde Kullanılır?

Kaynak fikstürleri daha çok otomotiv ana sanayisinde yer bulmaktadır. Örnek vermek gerekirse; otomobilin iç iskeleti çok karmaşık ve bir çok geometrik sac metal aksamdan meydana gelmektedir. Bu parçaları birbirine montajlamak oldukça zor ve zahmetlidir. Kaynak fikstürleri işte bu konuda üretimde büyük kolaylık ve pratiklik sağlamaktadır.

Özellikle ana sanayiye bağlı yan sanayilerin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Aynı zamanda büyük ve karışık geometrili sac parçaların birleştirilmesinde kolaylıkla punta ve gazaltı kaynağı yapılabilmesini sağlamaktadırlar.

Otomotiv sektöründe maliyetler kaynak fikstürü ile düşüyor.
Unsplashed background img 2
Kaynak Fikstürü'nün amacı nedir?

- Standardizasyon (Üretimin Aynılığı)
- Üretim Süresinde kısalma (Seri üretim, hız)
- Kalite (Hassas üretim)
- İş güvenliği
- Uzun Ömür
- İnsan gücünden tasarruf

Fikstür Tasarımları

Özellikle Otomotiv Endüstrisi ve Genel Endüstrinin meydana getirdiği rekabetle birlikte, firmaların üretimlerinde kalite, hız ve uygun maliyet faktörleri büyük önem kazanmaktadır. Bu faktörleri göz önünde bulunduran firmalar üretim Standardizasyonuna (üretim aynılıgı) gitmişlerdir.

Üretim ve Kalite

FMC Fikstür, sistemli üretim aşamasında fikstür tasarımını önemli bir öge olarak görmekte, kısa sürede elde ettiği başarı ve tecrübeyle müşterilerinin beklentilerine eksiksiz çözümler üreterek maksimum seviyede hizmet sunar.